Akdeniz Press – Erdem Genç

akdenizpress

21.yy Türkiyesi’nin En Başarılı Genç Girişimcilerinden:Erdem Genç

2013 yılının Mart ayında Akdeniz Üniversitesi’nde bir girişimcilik zirvesinin konferansında tanıdım ilk onu.2011-2012 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Siyaset ve Diplomasi Topluluğu’nun yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğüm zamanlarda kulübüme Avrupalı büyükelçisinden,siyasi kökenli birçok danışmana , akademisyenine kadar birçok getirilmesinde imzalar attım.6 yıllık üniversite hayatımda gerçekleştirilmesinde vesile olduğum tüm konferanslarda ve dinleyici olarak katıldığım tüm konferanslarda onun kadar sahnelerde enerji dolu, pozitif yapılı,gençlere ilham veren başka bir şahsiyet görmediğimi tüm samimiyetimle belirtmek isterim.

Kendi başarılarını ve hayatını otobiyografik şekilde ele aldığı yaklaşık 5 yıl önce piyasaya çıkan ilk eseri olan “20 yaşında patron olmak” , adlı eserinde kendi başarılı hayatından hareketle 20’li yaşlara yakın gençlere nasıl başarılı ve girişimci olacakları hususunda onlara ilham vererek geleceklerini nasıl şekillendirecekleri hususunda yol gösterici oluyor. ”20 yaşında patron olmak” adlı eserinin yanısıra çeşitli hikayeleri bir arada kaleme alıp kitap haline dönüştürdüğü “Debut” eserinin yanısıra Dünya’nın dört bir tarafında birçok ülkeyi gezmiş ve Küba üzerine yazdığı roman gibi gezi kitabı olarak nitelendirdiği “Küba Ritmi” adlı eserinde ise, Küba’yı Küba’ya gitmeden her açıdan tanıyabilmek,yaşayabilmek ve öğrenebilmek mümkündür.

Seyyah kişiliğinin yanısıra bir de ticari kişiliği vardır. Ticari başarısı ise gençliğinin ilk yıllarından itibaren görülebilmektedir;evinde annesine ait vazoyu bir internet sitesinde pazarlayıp satması ise başarılı ticari kişiliğinin geçmişteki örnekleri arasındadır.

Türkiye’de işsiz bir genç torpilsiz iş bulamaz derler.O ise hobilerini paraya dönüştürerek kendi şirketini kurmuş;kendi imkanlarını kendisi yaratmış,kendi sosyal çevresini kendisi seçip oluşturmuş bugününe gelmiş. Genç nüfusunun ve işsiz gençlerin fazla olduğu ülkemizde o girişimci ruhuyla 20 yaşında kendi işinin patronu olmuştur. Kendi şirketini kurmasının yanısıra 27 yaşında 3 tane şirketin ortağı olarak genç yaşında devasa atılımlara imza atmıştır.

İnsanın hayatta en büyük başarısı sevdiği işi yapabilmesidir.Türkiye’de gençlerin çoğu işsiz,mutsuz,sevdiği işi ise hiç yapmamaktadır. İçinde bulunduğumuz küresel çağda neoliberal sistem Türk gençlerini de öyle etkilemiş ki işsizlik bir yandan mı dersiniz;Türkiye’de gençlerin birçoğu işsiz kalmama pahasına vasıflarına uygun olmayan işlerde çalışarak gençlik yaşantılarını heba edebiliyorlar;elde var mutsuzluk elde var boşa giden gençlik yılları,elde var kaybolan potansiyel enerjiler.Onun ise asıl mesleği makine mühendisliği olmasına rağmen 20’li yaşlarında kendi girişimci ruhuyla şirketini kurmuş ve kendi işinin patronu tek kelimeyle. Kendi babası her ne kadar “Mühendis olsun diye gönderdik darbukacı olduk.” Dese de bugün sevdiği işi yapması ayrı bir başarı olarak düşünülebilir. Ayrıca kendi işini üniversitede öğrenciyken kurmakla birlikte okuma azmini ise hiç yitirmemiş. 29 yaşında 4.üniversitesini de elde ederek Türkiye’de girilmesi zor olan Özyeğin Üniversite’sinde girişimcilik masterini burslu kazanarak gerçekleştirmiş,bir diğer özelliği de halen öğrenci olması nitelendirilebilir.

Yazar,patron,seyyah ,öğrenci vb.gibi kimlik veya vasıflarının yanısıra fotoğrafçılık ve müzik alanında da çeşitli çalışmaları ve başarıları bulunan Erdem Genç çok yönlü yapısı ve nitelikleriyle yeni nesile örnek teşkil edebilecek nitelikte olmakla birlikte her paylaşımında “Düşlerin sınırı yoktur.” sloganıyla yola çıkarak başarının formülünü ise kısaca “8 saat uyu,8 saat eğlen,8 saat çalış “ şeklinde özetlemektedir.

Türkiye’de gençlere üniversiteleri 4 yılsa zamanında bitirmeleri,ünversitelerinde akademiksel çapta istikrarlı bir şekilde başarılı olmaları beklenir;hayatta en büyük başarı 4 yıllık lisansı 4 yılda bitirmek değildir;bahsettiğim bu başarılı insan lisansını 9 yılda bitirmiş.Hayatta en büyük başarı en çok sosyal anlamda başarılı ve aktif olabilmektir;lisans okuduğu zamanlarda Rock kulübünü de yönetmiştir.Bir üniversite öğrencisinin asıl başarısı akademik başarılarından ziyade sosyal anlamda gerçekleştirdiği başarılardır. Üniversitelerde sosyal kulüplere üye veya aktif olan öğrenci sayısı çok değil ne yazık ki,birçok üniversitede cafelerde boş yere zamanlarını geçiren,sanata,bilime veya kültüre dair zamanlarını hiçbir şekilde harcamayan o kadar genç arkadaşımı gördüm ki.

Türkiye’nin en genç başarılı girişimcisi seçilen Erdem Genç’i diğerlerinden ayrılan önemli hususun farklı şeyleri ortaya koyması diye düşünülebilir.Şu anda ise Türkiye’nin dört bir tarafından yüzlerce üniversitede kendi konferanslarını gerçekleştiren Erdem Genç ,Anadolu’dan Kafkaslara kadar birçok üniversitede girişimcilik zirvelerinde ve bazı lise ve ilkokullarda gerçekleştirdiği konferanslarla gençlere nasıl başarılı olacakları hususunda yol gösterici olmaktadır. Hatta Türkiye’de öne çıkan birçok üniversiteden ve çeşitlik kurumlardan çeşitli ödüller de almıştır;en kayda değerlerden birisi ise bir vakıf üniversitesinden almış olduğu Türkiye’nin 10 başarılı genci yarışmasında girişimcilik alanında birincilik ödülünü de kazanmasının yanısıra kayda değer aldığı ödüllerden bir diğeri ise şirketi MP3 Works ve kendisinin geçtiğimiz aylarda Çırağan Sarayı’nda düzenlenen World Turizm Forum Ödül Töreni’nde en iyi etkinlik tedarikçisi olarak ödülünü de kazanan Erdem Genç’in birçok dalda birçok ödülü de bulunmaktadır.

Yakın zamanda Türkiye’nin en başarılı 10 gencinden en başarılı seçilen Erdem Genç, hem eğlenerek hem de eğlendirerek para kazanarak aynı zamanda eğlence şirketi MP3Works sayesinde eğlendirerek etkinlik tedarikçisi olduğu bu şirketi sayesinde farklı kurumsal şirketlerdeki çalışanlarının iş verimlerinin arttırmalarına olan büyük desteklerinden dolayı birçok şirkete para da kazandırıyor. ..Aynı zamanda İstanbul’daki bir kitap şirketinin ortağı ve bir ticari sitenin şirketinin de ortaklarından olmasının yanısıra şirketleri bünyesinde birçok kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde de başarılı imzalar atmıştır.

Geçtiğimiz haftalarda Antalya’daki bir otel tarafından düzenlenen ses müzik yarışmasında jüri üyeliği de bulunmaktadır. İş dünyasını eğlendiren şirketi M3 Works’un sahibi Erdem Genç ve şirketi, Antalya ili genelindeki bütün otellere ve turizm şirketlerine çalışanlarının motivasyonlarını geliştirerek iş verimlerini arttırmaları amacıyla şiddetle tavsiye edilir.