Dolapdere Big Gang – Art-ist: Merakla bekliyorum

Dolapdere Big Gang’in yeni albümünde neler var neler: Queen – We Will Rock You, Joan Jett – I Love Rock’n’roll, Sting – Shape Of My Heart, Michael Jackson – Black Or White. İngiliz Kız Grubu Candyrock’tan ve birçok müzisyenden de destek almışlar. Hatta 16 Nisan Cuma da XLarge Club’da bir konserleri var. Merakla beklemekteyim, ne hale geldi bu şarkılar diye 🙂
Eğlenceli olduğuna eminim ama özellikle I Love Rock’n’roll ve We Will Rock You gibi rockseverlerin kutsal şarkılarını tarumar etmeden farklı bir forma getirmiş olsalar bari diye düşünmeden de edemiyorum.

Basın Bülteni:
Kanun, klarnet, darbuka ve keman gibi ağırlıklı olarak Türk enstrümanları kullanarak yabancı parçalara eşsiz bir yorum katan Dolapdereli 8 müzisyenden kurulu Dolapdere Big Gang yepyeni albümü Art-ist’i F&A Müzik etiketiyle önümüzdeki hafta yayınlamaya hazırlanıyor.

Grubun albüm tanıtım konseri 16 Nisan 2010 Cuma gecesi Beyoğlu’nun sıradışı konser mekanlarından biri olan XLarge’da gerçekleşecek.

İlk iki albümleri ‘Local Strangers’ ve ‘just Feel’ ile müzik dünyasına iddialı bir giriş yapan, dünyaca ünlü pop ve rock şarkılarını Türk sazlarıyla alaturka bir yorumla icra eden grup, yurtdışında da oldukça fazla sayıda fan kitlesine sahip.

Repertuvar çalışmasının uzun ve titiz bir araştırma sürecinden sonra tamamlandığı albümün prödöktürlüğünü F&A müzik yapım müzik direktörlüğünü Gökay Süngü üstleniyor. 13 şarkıdan oluşan albümde yine ülkemizde de çok sevilen şarkılar grubun kendine has tarzı ile yorumlandı. İlk iki albümde ağırlıklı olarak 80’li yıllardan seçilen şarkılar seçilirken, bu albümde R&B şarkılar�a bulunuyor.

Sting’in sesi ile sevdiğimiz Shape of My Heart’ta konuk sanatçı olarak Hüsnü Şenlendirici yer alıyor. Albümün bir diğer sürprizi ise İngilizlerin son dönem en popüler kadın gruplarından biri olan Candyrock. Grup, Dolapdere Big Gang’e 3 farklı şarkıda (Are You Gonna Go my Way, Naughty Girl, We Will Rock You/ I Love Rock’n Roll) eşlik ediyor. Rihanna’dan dinlediğimiz Please Don’t Stop the Music şarkısında grup ile aynı mikrofonu paylaşan Sharone Eliya ise İsrailli ünlü bir kadın şarkıcı. Karma Chameleon’da da şarkının orijinal yorumcusu Boy George’u duyabilirsiniz.

Dolapdere Big Gang diğer gruplardan farkını şöyle anlatıyor: “Türkiye konumu itibariyle birçok kültürü içinde barındıran ve bu kültürlerden etkilenen bir ülke. Müzikte de bu etkileşimin izlerini görüyoruz. Ama bugüne kadar hep bizim müziğimiz yabancı müzik piyasasına, onların bakış açısına, ritmlerine uyarlanmaya çalışıldı. Biz ise tam tersini yapıyoruz. Çünkü yurt dışına ses vermenin yolunun onlara benzemek, onlar gibi olmaktan değil, kendi değerlerimizden ödün vermeden, kendimiz gibi kalmaktan geçtiğini düşünüyoruz. Biz, onların şarkılarını “biz” gibi yorumluyoruz.

Avusturalya’dan Güney Afrika’ya Rusya’dan İtalya’da onlarca farklı ülkede 3.5 yılda 280’den fazla konser veren Dolapdere Big Gang bu konuda da ayrı bir rekora sahip.

Dolapdere Big Gang Üyeleri:

Emir Yeşil: VOKAL
Gökay Süngü:MÜZİK DİREKTÖRÜ-KEYBOARD
Mustafa Olgan:KANUN
İrfan Keçebaşoğlu:BAS GİTAR
Yusuf Çalkan:KEMAN
Memduh Akatay:PERKÜSYON
Hüseyin Ceylan :PERKÜSYON
Hasan Gözetlik:TROMBON,TROMPET,KLARNET

Şarkı Listesi:
1-)Sting (shape of my heart) Hüsnü Şenledirici
2-)Rihanna (please don� stop the music) featuring – Sharone Eliya
3-)Madcon (Beggin)
4-)Queen (we will rock you) potpori – Joan jett (I love rock and roll ) featuring �English girl band CANDYROCK
5-)Lenny Kravitz (are you gonna go my way) featuring �English girl band CANDYROCK
6-)Beyonce (naughty girl) featuring �English girl band CANDYROCK �Ercan Irmak(ney)
7-)Opus (life is life)
8-)Eric Clapton (I shot the sheriff)
9-)Uhser (caught up) potpori �Eurythmics (sweet dreams)
10-)Robie Williams (supreme)
11-)Micheal Jackson (black or white)
12-)Boy George (karma chameleon) feat. Boy George
13-) Belinda Carlisle (la luna)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir