Kadınlar Günü ertesi “Ben Anadolu”

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü’nün ertesi Kenterler Tiyatrosu’nda Yıldız Kenter’in tek başına 16 kadını canlandırdığı Ben Anadolu’yu izlemek çok anlamlı oldu. Kübele’den, Halide Edip’e hala sahnede devleşebiliyordu Yıldız Kenter. Elbette 17 yıl öncesi performansının daha iyi olabileceğini tahmin etmek zor değil, ama bu yaşında bile görkemi yeter demek istiyorum.

“Giderim beyimin izinden; güderim hissettirmeden” sözü de erkek egemen gözüken toplumda Anadolu kadınının rolünü pek bir güzel özetliyordu 🙂

Ben Anadolu
Ben Anadolu 17 Yıl Sonra, 16 Kadınla Tekrar Sahnede! Güngör Dilmen’in’Ben Anadolu’ adlı oyunu 17 yıl sonra Kent Oyuncuları tarafından tekrar sahnelendi.

Yıldız Kenter’in oynadığı bu tek kişilik oyunda, Kenter, Hititlerden günümüze Anadolu topraklarında öne çıkmış, tarihin akışını değiştirmiş ya da kadın kimliğini etkilemiş 16 değişik kadını oynamakta.

Mitolojik çağlardan günümüze, ünlü Anadolu kadınlarının portrelerinden oluşan bu 16 kadın genellikle bir iç hesaplaşma ya da karar anını yansıtan kısa öykülerle sunulmaktadır.

Yazan : Güngör Dilmen
Yöneten : Yücel Erten
Dekor : Osman Şengezer
Oynayan : Yıldız Kenter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir