Kocaeli Üniversitesi

Salı günü (20.04.09) Kocaeli Üniversitesi Merkez Kampüsü’ndeydik. Umuttepe’de kurulan bu dev kampus, ilk bakışta bana ODTÜ’yü hatırlattı. İçinde dolaştıkça sanki daha da büyükmüş gibi geldi.

Büyük, modern ve planlı fakülte binaları arası üçer beşer dakikalık yürüme mesafesi bulunuyor. C Kapısından girer girmez soldaki dev sahnenin önünde, akşam dev bir konserin verileceğini anlamak zor olmuyor. Sahne etrafında tur atan siyah gözlüklü, iri güvenlik görevlileri ise beklenen grubun büyüklüğünü gösteriyor: Mor ve Ötesi.

Sahnenin hemen yanındaki İletişim Fakültesi’ndeki kantinde öğle yemeği yedik; bin pişman olduk. Salatadaki iyi yıkanmamış maruldan çıkan salyangoz tüm iştahımızı kaçırdı. Neyse ki iki üç bina yukarıdaki Umut Cafe, hem ortam hem hijyen açısından çok daha iyiydi. Bu arada kantin fiyatları, bizim Yıldız’a göre epey makul geldi.

Bu yıl 7 ilde gerçekleşecek olan Koçfest’in ilk günü de bugündü. Girişte gördüğümüz büyük sahnenin üçyüz dörtyüz metre ilerisinde –diğer yerden görünmeyecek ve duyulmayacak kadar uzakta- bir de festival alanı bulunmaktaydı. Burada basketbol, insan langırtı, tırmanma duvarı, karaoke, tramplen gibi aktivitelerin yanında uçan bisiklet gibi orijinal aktiviteler de vardı. Bisikletin bir sarkaç ile dairesel bir rayın ortasına bağlandığı sistemde, pedal çevirerek taklalar atıyorsunuz. Henüz denemedim, ama diğer illerde hepsinin bir tadına bakacağım 🙂

Karaoke ve dans yarışmasından sonra sahne alan Ritmpark ekibi, sunucu Ercüment’in de desteğiyle alandaki herkesin keyifle izlediği interaktif bir konser gerçekleştirerek festival alanı etkinliklerini kapattı.

Akşam dokuz buçuk civarı, epey büyük bir kalabalık toplantı büyük sahne önünde. Vokalist Harun da, Koçfest’in ilk konserinde bu kadar coşkulu bir kalabalığı bekletmek istemedikleri için on dakika erken çıktıklarını söyledi. Harika ses-ışık sistemi ve dev ekran video gösterimleriyle desteklenen Mor ve Ötesi, süper bir performansa imza attı. Cambaz, Deli, Şirket, Bir Derdim Var gibi hitlere herkes baştan sona eşlik etti. Grubun performansını bitirmesinin ardından, seyircilerin dağılmaya başlamasıyla, bis yapılmadan konser sona erdi.

Kampus şehir merkezinden uzak olsa da, yeşilinden ve mimarisinden olsa gerek, epey sıcaktı. Kız erkek oranı da dikkatimi çekti: Beş kıza, bir erkek düşüyor 🙂

Yeni durak, 29-30 Mayıs’ta Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi…

Not:
Erdem Nerede?”nin tüm durakları ve takvimi için “Başlarken” yazısını okuyabilirsiniz.

Önceki “Erdem Nerede?” yazıları:
Başlarken
Ankara Bilkent Üniversitesi
Kocaeli Üniversitesi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir