NEOVO F-417 (R12) 17″ LCD MONİTÖR 4MS SİYAH

Geçenlerde dedim çift monitör olayına gireyim, notebook’a bir monitör daha ekleyeyim. Vatan’da da kampanya varmış bu Neovo 17″ monitörler en uygun fiyata (CardFinans’a %8 ekstra indirim var) satılıyor. 173,88$+KDV’ye LCD monitör.

Eskiden çok pahalılardı. “CRT alırım, ne var ki” diyordum. “Arkası geniş olsun, yerim var sonuçta”. Şimdi ofis ortamı olunca o kadar büyük yeriniz olmuyor. Olsa da LCD, tam düz ekran, parlak görüntü ve moda. Fiyatlar da uygun olunca tercih edilebiliyor.
LCD monitör alırken nelere dikkat etmeli bir araştırayım dedim. Boyut bir kere çok önemli. 17″ alalım madem, notebook’lar bile 15″ biraz daha büyük olsun. Hem 19″ çok da farklı gözükmüyor. Erişim süresi önemli. Ne kadar düşük o kadar iyi. Piyasada 16 ms’den, 2 ms’ye kadar ürünler var. Neovo 4 ms ile çok iyiler arasında. 16 alan yoktur artık herhalde (Sony’nin ucuz bir modeli satılıyor 16 ms’de.). Max çözünürlük önemli. Ama zaten genelde 1280×1024 @ 75 Hz. Bazı çok ucuz modellerde bu 1024×768 (ör. Inca) aman dikkat. Bir de yenilenme hızı da önemli. 75 Hz iyi, daha üstü de güzel olur aman 60 falan olmasın. Parlaklık olayı var ki ya ofis işlerinde gözünüzü alır, notebook’tan geçiyorsanız; ya da ne kadar iyiyse film izlerken o kadar mest olursunuz. 250 cd/m2 ve üstü yeterli. Ama bunun 300 ve üstünü de gördüm. Son faktörümüz ise kontrast. 500:1 yeterlidir sanırım. Neovo’da 550:1. Bunun 700’lükleri de var. LCD TV’lerde ise daha yukarılara doğru gidiyor.
Bir de çıkışa dikkat etmemiz lazım. Analog çıkışlar bildiğimiz VGA çıkışlar. Şimdi bir DVI çıkış modası var, dijital oluyor. Daha kaliteli görüntü; ama ilk bakışta pek hissedilmiyor. Neovo’da yok. HD Ready (Yüksek Çözünürlükte Yayınlara Hazır) özelliği de, ileriyi düşünüyorsanız önemli. Şu an bir fonksiyonu yok. Sadece Microsoft’un sitesinden biraz demo indirip self-mest olabilirsiniz 🙂
Neovo’da yok bu da.
İzleme açımız da önemli. Eğer bu düşükse (ör. Inca’larda 80-60 derece) monitörün tam karşısından biraz saparsak göremeyiz. 180’e yakın dereceler önemli. 150-160 yeterli.
Velhasıl kelam, monitörü aldım. İlk defa LCD kullanıyordum mest oldum. 60Hz standart ayarı, 1280×1024 çözünürlükte 75 Hz’ye çıkardım (ki bu LCD olayının kötü yanı mıdır nedir, tavsiye edilen çözünürlükten düşük çözünürlüklerde hoş görüntü elde edilmiyor. Notebook’lardan bilirsiniz). Beyaz fonda baktım ölü pixel de yok (bu arada ölü piksel garantisi oluyor bazı markaların. Neovo’da 30 gün). Kullanmaya devam ettim. Çok da memnundum. Ta ki siyah bir ekranda o zalim kırmızı ölü pikseli farkedene dek.
Ben bir ürün alırsam, o ürün kusursuz olmalı. Para kolay kazanılmıyor; ödediğimi haketmeli. Arkadaşımla da konuştum, “ucuz markalarda çıkar bu sorun” dedi. “Dünya’da iki LCD üreticisi var: Samsung ve Philips. Onlardan al” dedi. Zaten ben niyeti bozmuştum bir kere. Hemen iade faturası kesip götürdüm ürünü. Haklı bir nedenim de vardı zaten. Ama merak etmeyin 8 gün içinde herhangi bir neden olmaksızın herhangi bir satın aldığınız ürünü iade edebilirsiniz.

Neovo’yu sevmiştim. Tasarımı da güzeldi, performansı da. Ama arkadaşımın dediği gibi “bütün LCD’ler böyle zaten”.

Şimdi son dönemlerin modası Widescreen bir LCD sipariş ettim 19″ Samsung. Bakalım onun performansı nasıl olacak. DVI’si de var HD’si de ready.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir