Webrazzi’de Yayınlanmış Yazım: Marka ve “.com.tr” Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?

Aşağıda Webrazzi’de 12 Eylül 2011’de yayınlanmış yazımın girişini bulacaksınız. Tamamı için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli.

Açıklama: Erdem Genç, takım çalışmaları atölyeleri düzenleyen M3 Works‘ün ve Park Kitap Yayınevi’nin sahibidir. Bu yazısı Webrazzi’de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Bir marka yaratacaksanız -ki bu şirket adınız veya satmaya çalışacağınız bir ürün/hizmet olabilir- mutlaka patent durumunu araştırın. Önceden alınmış bir patent işinizi büyütünce karşınıza çıkabilir ve çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Olumsuz bir tecrübem ve iki yılı aşkın süredir süren can sıkın bir davam olduğu için özellikle bahsetmek istedim.

Aynı şekilde günümüzde hizmetlerinizi duyuracağınız internet alan adı da oldukça önemli. Sabanci.com’un önceden Sabancı Grubu’na ait olmadığını, sonradan yüksek bedeller ödeyerek aldıklarını biliyor muydunuz?

Şirketinizin adını Ticaret Odası’na bile kaydetseniz art niyetli biri veya daha önceden o markanın patentini almış bir hak sahibi bu isimde hak iddia edebilir ve onca emek harcadığınız işinizi bu isimle yapmanız engellenebilir. Böylesine sorunlar oluşmaması için baştan önlem almakta fayda var.

Eğer markanıza güveniyorsanız –ki bir girişim yapıyorsanız güvenmelisiniz- bu gereksiz bir harcama değil aksine yatırımdır.

Yazının Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir