Erdem Genç, HR Dergi’deydi

    

Bugüne kadar 300’den fazla firmada 1000’den fazla etkinlik gerçekleştirerek,
yüz binlerce profesyonelin motivasyonuna katkı sağlayan M3 Works,
yoğun çalışan iş dünyası profesyonellerine hem küçük molalar verdirerek keyifli anlar yaşatıyor hem de
deneyimsel öğrenimden yararlanarak verimi artırıyor.
Genel Koordinatörü Erdem Genç, ülkemizin en önemli aktivite ajanslarından biri olarak verdikleri hizmetlerin ayrıntılarını ve yarattığı farkı anlatıyor.

Öncelikle bize kısaca M3 Works’ten ve kurum olarak sağladığınız farklılıklardan söz eder misiniz?

M3 Works, Türkiye’nin iş dünyasını en çok eğlendiren şirketi. Bugüne kadar 300’den fazla firmada 1000’den fazla etkinlik gerçekleştirerek yüz binlerce profesyonelin motivasyon artırımına katkı sağladık. 2005’ten beri çıktığımız bu yolda 50’den farklı atölyemizle ülkemizin en önemli aktivite ajanslarından biriyiz.

Yurtdışında birçok kurumsal şirket, ekiplerinin gelişmesi adına takım çalışması eğitimlerinin gerekliliğinin farkında ve bu tarz eğitimler alıyor. Amacımız, Türkiye’deki KOBİ’ler dahil olmak üzere tüm şirketlerin bu tarz çalışmaların önemine vakıf olmalarına ve eğitimlerimizdeki deneyimsel öğrenim (experimental learning) çalışmalarından faydalanarak İnsan Kaynaklarındaki verimi en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak…

Ritim çalışmaları ile şirketlerde takım çalışması ve motivasyonun geliştirilmesi son dönemde popülerleşmeye başladı. Şirketlerin İK departmanları bu tür eğitimlerin önemini zamanla daha da iyi kavrıyorlar. Bu tarz çalışmaları kendi ülkelerinde sürekli uygulamakta olan yabancı şirketler daha büyük bir ilgi gösteriyorlar. Bunun zamanla tabana yayılarak süreklilik kazanacağa inanıyoruz.

Çalışmalarınızdan ne tür geri dönüşler alıyorsunuz?

Geri dönüşlerimiz harika. Şöyle düşünün; iş dünyasında profesyoneller sürekli yoğun bir tempoda çalışıyorlar ve açıkçası çoğunun hobilerine, özel ilgi alanlarına ayıracak vakti yok veya oldukça kısıtlı bir zaman ayırabiliyorlar. İş yaşamında onlara küçük molalar verdirerek, ama iş yaşamından da koparmayıp; aksine sanat ve iş dünyasının ortak paydalarını göstererek katma değer ve birlikte kaliteli zaman geçirme olanağı yaratıyoruz. Bunun elbette getirileri büyük oluyor. Yaptığımız işe o kadar güveniyoruz ve o kadar olumlu geri dönüşler alıyoruz ki, şirketler tarafından izin verildikçe tüm çalışmalarımızın fotoğraf ve videolarını açıklamalarıyla web sitemizde yayınlıyoruz.

Türk insanına uyum konusuna gelince; özellikle M3 Ritm Atölyesi projemiz tam bize göre. Darbuka, tef, marakas gibi enstrümanlar kullanılıyor. Zaten bebekliğimizden beri dinlediğimiz ritimleri çalıyoruz. Yabancı gruplarla çalışırken de ağırlıklı olarak batı ve latin formlarını kullanıyoruz. Resim, dans, fotoğraf gibi çalışmalarda da yabancı olmadığımız doneler kullanılıyor. Çünkü çok zamanımız yok, on beş dakika sonra sizin de bizimle birlikte üretiyor olmanız gerekiyor. İki saat sonra çıkan sonuçlara ise inanamazsınız!

Hangi alanlarda, ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Firmalara kurumsal aktiviteler, sosyal kulüpler ve bunlara ilişkin gerekli tüm destekleri sunuyoruz. Aktivite alanlarımızı “müzik atölyeleri”, “görsel atölyeler”, “outdoor aktiviteler” ve “sıradışı atölyeler” olarak gruplandırmak mümkün.

Tabii bu aktiviteler içinde mozaik tablodan tişört atölyesine, define avından ajan yetiştirme eğitimlerine kadar onlarca farklı atölye var.

Bunun dışında şirketlerdeki sosyal kulüpleri destekliyor, uygun eğitmenleri ve gerekli tüm materyalleri sağlıyoruz. Sosyal kulüp kurulmamışsa bile bu kulüplerin kurulması konusunda yönlendirmeler yapıyoruz. Örneğin bir müzik grubu kurulacaksa seçmeler yapıyoruz, dans kulübü veya edebiyat kulübü Taksim Leb-i Derya stüdyomuzu kullanabiliyor.

Ayrıca şirketlerde gerçekleştirdiğimiz Happy Hour’lar ile şirketi bambaşka bir hale büründürüyoruz. Etrafı süsleyerek, çeşitli aksesuarlar, hediyelikler dağıtarak konsept partiler yapıyoruz. Küba, 80’ler, 90’lar, kırmızı & beyaz, alaturka, canlı karaoke, Ramazan ayı, çocuk bayramı gibi seçeneklerimizle şirketiniz yalnızca çalıştığınız yer değil aynı zamanda keyif aldığınız, eğlendiğiniz mekanınız oluyor.

Aktivitelerinizle ilgili de bilgi verir misiniz?

Yaptığımız işler tamamıyla yeni ve heyecan verici! Şöyle düşünelim: Eğlenmek için konserlere, tiyatrolara, sergilere gidiyoruz. Ama hep izleyeniz. Bizim projelerimizde ise perküsyon çalan, tuale boya akıtan, şarkı söyleyen, sahnede olan sizsiniz! Bu durumda bu işten keyif almamanız mümkün mü? Hem de buna aylar süren çalışmalar sonunda değil, on beş dakika sonra ulaşabiliyorken…

Bu metafor doğru yönlendirildiğinde tüm kurumsal mesajlarınız doğrudan veya dolaylı bir şekilde o kadar verimli iletiliyor ki… Yurtdışında bir tabir var; “Death of Powerpoint” diye. Biz insanları bu sıkıcı sunumlardan kurtarıyor ve yepyeni bir yol sunuyoruz eğitim için…

“DUŞ BAŞLIKLARI, BARBEKÜ BACALARI KULLANIYOR,
TRAKTÖR SENFONİSİ ÇALABİLİYORUZ”

Ritim atölyelerinin, en sık yaptıkları ve en iddialı çalışmaları olduğunu söyleyen Genç; darbukalar, tefler, bongalar, tumbalar gibi klasik enstrümanlarla yapılan atölyeler dışında duş başlıkları, barbekü bacaları, mısır patlatma aparatları, kovalar gibi türlü türlü malzemelerin kullanıldığı Sokağın Ritmleri atölyesinde ise firmanın ürünlerinden de yararlanılabildiğini belirtiyor ve ekliyor: “İlaç şişeleri, parfüm kutuları, bardaklar, otomobil parçaları gibi ürünlerin yanı sıra en son bir tarım firması için Traktör Senfonisi gösterisi planlayarak 400 bin TL’lik bir traktör çaldık”.

Müzikal borular adı verilen notalı plastik borular ile yüzlerce kişiyle keyifli atölyeler gerçekleştirebildiklerini de diye getiren Genç, farklı renkte boruların, farklı notaları ifade ettiği bu atölyede her bir boru sahibinin piyanonun tuşlarındaki bir notayı temsil ederek bir parça çaldığını aktarıyor. Söz Genç’te: “Hata yapamazsınız çünkü eğer doğru yerde doğru notayı çalmazsanız parça yanlış olur. Bu yüzden birlikteliğin ve ahengin önemine varan harika bir takım çalışması…”

Şirket orkestrası, korosu, dans grubu kurdukları atölyeler dışında görsel atölyelerinin de mevcut olduğunu belirten Genç; “Binlerce cam mozaikten veya birlikte boyayacağınız onlarca tualden dev bir şirket görseli yapıp mesajlarınızı bir takım çalışması halinde iletebileceğiniz gibi, şirketinizin her bir çalışanının yer aldığı fotoğrafları birleştirerek yüzlerce kişiden oluşan dev bir şirket logosu yapabilirsiniz” diyor.

Genç, outdoor aktiviteleri ile yüksek parkurlarda birbirinize güvenmeyi öğrenirken, ajan yetiştirme programında lazer engeller arasından takım olarak geçmeye çalışabileceğinizi, kendinizi bir anda rakiplerinizle silahlı çatışma içinde bulabileceğinizi aktarıyor. “Kapalı veya açık alanlarda kartondan yapacağınız yarış aracınızı takımınızla birlikte yarıştırabilir veya hep birlikte monte ettiğiniz bir bisikleti sosyal sorumluluk olarak maddi durumu yetersiz bir çocuğa armağan edebilirsiniz” diyen Genç, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Kısacası firmaların geliştirmek istediği yeteneklere, elde etmek istediği kazanımlara yönelik özel takım oyunları oluşturuyor ve bunları keyifle uyguluyoruz”.