Ales 2012 Sınav Sonuçları

Geçen hafta pazar günü yüksek lisansa başvurabilmek için gerekli olan Ales sınavına girdim. Başvuru yaptığınız sırada anında fotoğraf çekilerek sizden fotoğraf istenmeyen uygulamayı beğenmiştim. Bugün ise yeni başka uygulamalar gördüm.

Sınav giriş belgesi eskiden olduğu gibi postayla gelmek yerine internetten giriş yapılarak basılıyordu. Sınav yönergelerinin ve kurallarının da özetlendiği bu kağıtta cep telefonu, hesap makinesi gibi cihazların yanısıra madeni herhangi bir materyal getirmememiz söyleniyor kalem, silgi, kalemtıraş artık ne lazımsa Ösym’nin sağlayacağı yazıyordu.

Ben de bunun rahatlığıyla eşofmanımı giydim, yanıma yalnızca kimlik, sınav giriş belgesi ve taksi paramı alıp çıktım. Aslında daha önce de hep cep telefonu getirilmemesi konusunda uyarırlardı; belki bundan böyle sıkı tutuyorlardır diye götürmedim.

Haklıymışım: Alyans bile sokmuyorlardı içeri. Bir yakınıyla veya bırakacakları bir araçla gelmeyenler kantinciden rica ediyordu emanet almaları için.

Artık neredeyse bir ulzuvumuz haline gelen mobil cihazların bağımlısı olduk. Bunlar dışında her türlü metal eşyayı, kendi kalem silgimizi bile dışarıda bırakıyor olmamız belki bir güvenlik önlemiydi ama beni epey düşündürdü. Dünyevi tüm materyalleri -alyansımızı bile- geride bırakıp kendimizle başbaşa kaldığımız o birkaç saatlik sınav aslında bir dinlenme gibi de oldu bana. Zaman zaman aklıma gelen yeni işleri görev listesine ekleyemedim, emaillerimi, Facebook’umu kontrol edemedim ama bunun da tadını çıkardım.

Materyalist herşeyden arınacağım bir tatil -ve bu sadece başlangıç- fikrini kafama bilmeden yerleştiren Ösym’ye teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir