Erdem GENÇ- BİR BİRA DAHA AZ – MORÖKÜZ – Blogcu

Yıllar önce yazdığım bir yazıyı tanımadığım bir arkadaş, blog’una eklemiş. Heavy metal piyasasının çok da değişmediğini hatırlattı bana.

Erdem GENÇ- BİR BİRA DAHA AZ – MORÖKÜZ – Blogcu
Hiç Türk gruplarının konserine gittiniz mi? Yurtdışından gelen gruplara alt grup oldukları konserleri demiyorum; grupların kendi adlarıyla çıktıkları konserlere. Ya da pek sık yapılmayan bu konserlere ne sıklıkla gidiyorsunuz?
Eminim, aranızda “Elimden geldiğince hepsine gidiyorum” diyenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Eminim, çünkü biliyorum. Her konsere gittiğimde kendi gözlerimle görüyorum. Grubu olan arkadaşlarımın demolarının satmadığından tahmin ediyorum.
Gerçi bedava bar konserlerine kayıtsız kalanların sayısı daha az. Ama konser sonrası “Ses sistemi kötüydü”, “Millet karı, kız götürmeye gelmiş, izleyici tepkisizdi” gibi yorumlara da aşinayız.
Radyolardaki promosyonlarda ücretsiz dağıtılan demo CD’ler, dergiler için telefonlara koşanların sayısı o kadar fazla ki! Ama iş grubun demosuna para vermeye geldiğinde fazladan bir bardak birayı tercih ediyoruz. Niye?
Bedavaya, emeğe para ödememeye o kadar alıştık ki, sistem bizi buna o kadar uygun yetiştirdi ki, emeği bir değer görmekten uzaklaştık.
Neden arkadaşından ödünç almak veya internetten çekmek yerine para veresin? Neden sıcak yatağından k…ı kaldırıp o grubun konserine gidesin bu soğukta? Bir de üstüne para ödeyeceksin. Niye dergi satın alasın ki, nasıl olsa bir arkadaşın alır, biraz göz gezdirirsin..
Eğer böyle düşünüyorsan, neden ses sistemi kötüydü, neden daha az insan vardı, neden metal dinliyorum diye beni ikinci sınıf insan görüyorlar, diye soramazsın!
O grubun CD’sini alacaksın ki o grup her hafta yaptığı provalardan, boş geçen konserlerinden yılıp müziği bırakmayacak. Konsere gideceksin, biraz elini cebine atacaksın ki, iyi bir ses sisteminde müzik dinleyeceksin, işini bilen adamların çalıştığı iyi organizasyonlar göreceksin.
Dergini alacaksın, müziğini takip edeceksin, ilgileneceksin; ne oluyor ne bitiyor. Boş bir insan olmayacaksın sevdiğini söylediğin müzik hakkında.
Biraz daha çaba göstereceksin, fedakârlık edeceksin. Bir bira daha az içeceksin.

“Ben yanmasam
sen yanmasan
biz yanmasak,
nasıl
çıkar
karan-
lıklar
aydın-
lığa…”
Nazım HİKMET

Erdem GENÇ
(Metal Monster Dergisi, Yaz 2004 )
Not: Kısaltılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir