Gün 15: Filmin Truva Atı Bizdekinden Güzelmiş

Küçükken mest olduğum, çok eğlendiğim Troya Şehri‘ne yıllar sonra tekrar (üçüncü kez) gittim. O zamanlar buluntuların içine girip çıkıp atta oyunlar oynarken pek keyifliydi. Şimdi ise yurtdışındaki benzer açıkhava müzeleriyle kıyasladığımda çok ilginç bulamadım.

Müzekart‘ınız varsa giriş ücretsiz, yoksa 15 TL. Hemen girişte tahtadan sembolik bir at var. Herkes burada fotoğraf çektiriyor. Onun dışındaki antik kent bölümünde ise alçak yıkıntılardan başka dişe dokunur bir tek mini amfi tiyatro (odeon) ve mağara bulunuyor. Oysa defalarca tekrar tekrar kurulmuş bir şehirde çok daha fazlası olmalıydı. Çıkıştaki resmi hediyelik eşya dükkanı da tam bir turizm pazarlama fiyaskosu. İçeride bir tane at heykeli yok. Onu bırakın basit magnetler ve Truva filmi (Başrolde Brad Pitt, çekim yeri Türkiye bile değil) dışında Truva’yla ilgili hediyelik eşya bile yok. Topkapı Sarayı veya Efes antik kendi hediyelik eşyaları ile bolca mevcut! Neyseki müzeden çıktıktan sonra resmi olmayan alışveriş standlarında bolca malzeme var. Ama bunlarda da kalite ve fiyatlar düşük seviyelerde.

Yukarıdaki at fotoğrafı da Çanakkale merkezden. 2004 yılında çevrilmiş filmdeki at yapımcılar tarafından hediye edilmiş. Maalesef Truva ile ilgili en ilgi çekici eser buydu. Hatta çıkıştaki hediyelik eşya standlarında da bolca bizim atın değil bu atın heykeli bulunuyordu.

Truva şehri yolunda Çıplak Köy adlı bir köy tabelası da dikkatimi çekti. Neyseki köye giden bir motorsiklet üstündeki amca giyinikti de korktuğum başıma gelmedi 🙂

Çanakkale merkez kordon boyu çok güzel. Bir boğazımız daha var ve pırıl pırıl, yeşil yeşil tertemiz. Gelip görmek, sefasını sürmek lazım. Bu arada Foursquare’a da check-in yapıp Quizy.Me‘ye “Türkiye’nin ikinci boğazı …… ilimizdedir” şeklinde soru girebilirsiniz 🙂

Quizy.me ile ilgili keyifli bir video çektim; yakında yayınlayacağım. Quizy.me’de beni takip etmek isterseniz tıklayın. Bu arada ilk defa arkasında da baskı olan bir tişört giymiş oldum.

Geçtiğimiz günlerde Düşüntaşın Derneği’ydi sponsor, hatırlarsınız. İşte o gün keyifli bir de video çekmişlerdi. O video da şöyle:

Quizy.me Hakkında
Diğer soru cevap sitelerinden farklı olarak boşluk doldurmalı sorular oluşturup cevaplayabildiğiniz servisi, tasarımının basitliğiyle de çok başarılı bulduğumuzu söyleyebiliriz. Basit bir formu doldurarak hatta Facebook Connect kullanarak sadece kullanıcı adınızı belirledikten sonra üye olabildiğiniz serviste daha önce siteye üye olmuş Facebook arkadaşlarınızı da hemen takip listenize ekleyebiliyorsunuz. Takibe aldığınız arkadaşlarınızın cevaplandırdığı sorulara yorum yapabilir, isterseniz “beğen”ebilirsinizde. (Webrazzi’den)
http://quizy.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir