Gün 39: Eiffel Kulesi’nden İstanbul (Ekoloni)

Saint Chapel’den başlayan tur rotamız dünyaca ünlü Mona Lisa’nın da bulunduğu Louvre Müzesi’ne doğru devam etti. Her yeri buram buram tarih kokan Paris sokaklarında yürümek çok keyifliydi.

Birçok şehirdeki turistik bölge, gerçek şehir ayrımı burada yok gibi. İkisi de içiçe geçmiş durumda. Tüm evler, işyerleri tarihi görünümde ve korunmuş.

Louvre Müzesi’nde, saatler daha 10’u yeni göstermesine rağmen oldukça uzun bir kuyruk vardı. Bu yüzden burayı sonraki günlere bırakarak devam ettik.

Jardin des Tuileries adlı güzel bahçelerden geçip ortasında görkemli bir sütun bulunan Place de Concorde’a vardık. Grand Palais ardından meşhur Champs Elysees bulvarına ulaştık. Burada güzel bir yemeğin ardından alışveriş, üstüne kahve molası geldi. Altgeçitle görkemli Zafer Anıtı’nın (Arc de Triumphe) altına ulaştık.

Bu arada Paris’te bir hayat da yeraltında geçiyor desem, abartmış olmam. Altalta kat kat metro hatları, altgeçitler her yerde. Buna rağmen üstte trafik olması insanı düşündürüyor.

Palais de Chaillot yanından Eiffel Kulesi’ne ulaştık. İki tarife var: Biri orta kata, öbürü en üstte kadar çıkış izni veriyor. Her kattan Paris bir başka güzel görünüyor. Şehrin nizam ve zerafetini kuleden çok daha güzel görebiliyorsunuz.

Üçüncü katta birçok şehrin Eiffel’den ne kadar uzak olduğunu gösteren bir şerit koymuşlar. Ankara ve İstanbul’u arayıp buldum 🙂

Paris’te hayat epey pahalı. Sınırsız metro biletleri hayat kurtarıyor. Düzgün restaurantlardan da kişibaşı 40-50 Euro’dan aşağı kalkmak zor. Keşke buradaki Ekoloni tarzı fırsat sitelerini bilseydim 🙂

Ekoloni her gün yeni bir fırsat sunan bir site. Eğlence, yemek, masaj vb tarzı hizmetlerin en az %50 indirimli fırsatlarını sunuyor. Site dışında Facebook, Twitter ve Friendfeed hesapları da var. Keyifle takip edilesi.

Ekoloni Hakkında:
“Ekoloni, günlük harcamalarınızda %80’e varan avantajlar sağlayan sihirli bir sistemdir. işin sırrı ise koloni gücündedir. Ekoloni; yeni ekonomi..
http://www.ekoloni.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir