Gün 58: İşe Başvururken Dikkat Edilecekler (Reklam Store)

Geçtiğimiz haftadan beri aramıza yeni katılacak arkadaşı bulmak üzere bir dizi iş görüşmeleri yapıyorum. Sırf bugün 6 kişiyle görüştüm. Sadece bu haftaki görüşmelerden ve görüşmeye bile gerek duyulmama sebeplerinden bahsedeceğim. İş arayan arkadaşların dikkat etmesinde yarar var.

Bu arada yorumların, bugüne kadar masanın diğer tarafında formalite gereği yapılan staj görüşmeleri dışında biri tarafından yazıldığını akıldan çıkarmamakta fayda var. Yanlış görüşlerim de olabilir. Ama sonuçta şirketimde birlikte çalışacağım insanı ben seçiyorum ve hassasiyetlerim birçok işverenle benzerdir sanıyorum.

CV Gönderirken:

 • Başvurduğunuz pozisyona uygun CV hazırlayın. İlgisiz referansların veya deneyimlerin detayları başvurduğunuz yeri hiç ilgilendirmiyor.
 • Fazla deneyiminiz yoksa bomboş CV yollamayın. İlk işinizse üniversite kulüp geçmişinizi mutlaka ekleyin. Eklediğiniz kulüplerdeki deneyimleriniz başvurduğunuz pozisyonlara uygunsa bir iki cümle ile yerverebilirsiniz.
 • Aldığınız tüm eğitimlerin yazılı olması gerekmez. Başvurduğunuz firmayı inceleyerek ihtiyaç duyulabilecek olanları bırakın, gerisini gözünüzü kırpmadan silin.
 • Özenli olun 1: Mail’ın “To” bölümüne birden fazla şirket mail’ı yazmayın. BCC ile de yollamayın. Ne yaptığınızı biliyoruz.
 • Özenli olun 2: Türkçe kurallarına uyun. Gerekmiyorsa rengarenk yazılar veya saçma sapan fontlar kullanmayın.
 • Önyazınız başvurduğunuz pozisyona uygun olsun.
 • “18-25 arasında bayan eleman” aranıyorsa “18-25 arasında bayan eleman” adayı değilseniz boş yere CV yollamayın.

Telefon mülakatı sırasında:

 • Tatmin edici cevaplar verin (Bkz. aşağıdaki benzer madde). Sadece konuşmanız da çok şey anlatır.
 • Ücret gibi iş şartlarını sormayın. Bunlar sizin seviye ve yeteneğinize göre değişkendir. Firmaya bu konuda güvenmiyorsanız başvurmayın.
 • Görevleri sormayın. İşe başvururken zaten bunları inceleyip başvuruyor olmanız gerekiyordu. Yüzyüze zaten detaylı anlatılacaktır.
 • 12:30’da Uykulu bir şekilde telefonu açarsanız ne yaparsanız yapın yeni uyandığınız anlaşılacaktır. Günaydın! Biz kaç saattir çalışıyoruz ve aramıza öğlene kadar uyuyan kişileri almaya niyetimiz yok.

Görüşme sırasında:

 • Görüşmeye zamanında, en fazla 10-15 dk önce gelin. Kesinlikle gecikmeyin. İstanbul’da yaşıyorsunuz ve trafik sorununu zaten biliyorsunuz. Sizden önce ve sizden sonra da başka görüşmeler olabilir.
 • Giyiminize özen gösterin. Bir organizasyon şirketine başvururken takım elbise giymeniz gerekmez; ama kocaman Sponge Bob’lu pembe bir tişört de ciddiye alınmanızı büyük ölçüde azaltabilir.
 • Görüşmeye sevgili, kardeş, arkadaş vb ile gelmeyin. Geldiyseniz de şirkete sokmayın; dışarıda bekleyin. Kendinize veya firmaya olan güven eksikliğiniz ortaya çıkar. Başvurmamanız daha iyi (Bu arada bu hafta değil, önceki yıllarda olmuştu. Aklıma gelince belirteyim dedim.)
 • Tatmin edici cevaplar verin. Önceki işiniz sorulduğunda aslında sadece önceki işiniz sorulmuyordur. Kendinizi ifade edebilme yeteneğiniz, iletişim gücünüz, genel hal ve tavırlarınız, diksiyonunuz, duruşunuz da inceleniyordur. “Satıştan sorumluydum işte” dediğiniz “işte…” kısmı detayları vermez; puan kaybettirir. Günlük olaylarla ilgili sorular da sizinle ilgili bilgi toplamak içindir. Baştan savma cevaplamayın.
 • Aktif araç kullanmıyorsanız B ehliyetinizin bir değeri yoktur. Şirket aracınızı duvara vuracağınız düşüncesiyle kimse size araç teslim etmeyecektir.

*

Aynı gün Aksigorta’da toplantımız vardı. Önümüzdeki dönem sosyal kulüpleriyle birlikte yapacağımız çalışmaları konuştuk. Uzun süredir çalıştığımız için projeyi de biliyorlar ve sağolsunlar fotoğraf çektirmekte bir sakınca görmediler. Tekrar teşekkürler.

*

Reklam Store bir interaktif reklam ajansı. Çok büyük markalarla çok güzel işlere imza atıyorlar. İlk defa Etohum’un sponsoru olarak dikkatimi çekmişti. Daha sonra başarılı çalışmalarını inceleyerek daha yakından tanımıştım. Bugün de reklamlarıyla projeye destek veriyorlar. Teşekkürler Reklam Store!

Reklam Store Hakkında
ReklamStore, internet üzerinde reklamverenlerin ve yayıncıların daha hızlı, daha verimli ve daha etkin bir şekilde e-pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmeleri amacıyla kurulmuştur. ReklamStore, reklamverenlere ve yayıncılara minimum işlem maliyetleri ile maksimum faydaya ulaşabilecekleri bir online reklam platformu sunar. ReklamStore, reklamverenlerin yaptıkları harcamalarda birim başına maksimum geri dönüşü sağlamayı amaçladığı gibi yayıncı sitelere de reklam pazarından hak ettikleri payı elde etmelerini hedefler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir