Gün 7: The Blues Company ile Çal??anlar Blues Yapt?

Nargilemin marpucu
Gazeteler tiraj yarışına devem ededursun bir haber bu yarışı gölgede bırakıyor. Neydi o haber!Nargile 50 sigaraya bedelmiş.Halbuki son yıllarda nargile kullanımının artmış nargilenin sigara kadar sağlığa zararı olmadığı düşüncesi yaygınlaşmıştı. Halbuki uzmanlar,ham maddesi tütün olan nargile, sigaranın tüm zararlarını bünyesinde taşımaktadır diyorlar. Özellikle ağız, gırtlak, akciğer kanseri başta olmak üzere solunum yolu hastalıkları, damar tıkanıklıkları gibi hastalıklara yol açıyor. üstelik hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde de tüberküloz, hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Nargilenin tehlikesinin artmasının sebebi olarak da şöyle deniliyor: Eskiden dumanı içe zor çekilen, öksürten ve içilmesi zor olan bir ürünken içiminin kolaylaştığına ve bağımlılık yapıcılığı daha yüksek bir ürün haline getirildi. Oysa tütün olmasa dahi bir maddenin yakıldıktan sonra nefes ile vücut içine alınması benzer bir kanserojen etkiyi ortaya çıkarıyor. Nargilenin tütün içereni de içermeyeni de sağlığa aynı oranda zarar veriyor. Sigara bağımlıları gibi nargile bağımlılarının da bir uzmandan veya merkezden yardım alması gerekiyor. Bizden söylemesi…
Spor haberleri son dakika yer alması mümkün olmayan bir haber hayli çarpıcı. Bolu¡¯da kireç sökücü ile evdeki çaydanlığı temizledikten sonra çay demleyip içen vatandaş zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Vatandaş ki bu vatandaş muhtemelen erkek. İsmi açık yazılmamış. Dibi kireç bağlayan çaydanlığı temizlemek için kireç sökücü kullanıyor. Kimyasal ile çaydanlığını güzelce temizliyor şahıs, daha sonra çaydanlıkta çay demleyerek bir güzel afiyetle içiyor. Bir süre sonra ise fenalaştığını fark ediyor. Hastaneye kaldırılıyor. İşte olay da tam bu noktada ortaya çıkıyor. Fenalaşmasının sebebi kireç sökücüden kalan maddelerin zehirli olması. Yani bildiğiniz zehirleniyor. Hoş diyeceksiniz ki kireç çözücüyü sadece bu vatandaş mı kullanıyor herkes kullanıyor fakat kullandıktan sonra kalıntı bırakmıyor iyi duruluyor sizin anlayacağınız. Neyse ki hayati tehlikesi bulunmuyor, hastanede tedavi altına alınıyor.
Şimdi bu kireç çözücü kullanma meselesi önemli bir mesele. Hayatımızda inanılmaz bir kimyasal bombardımanı var. En çok ta deterjan türü temizleyiciler. üstelik hepsinin de bir alternatifi var. Mesela çaydanlığın dibinde ıhlamur limon karışımı kaynatılsa kireç sökülecek üstelik hem ekonomiye hem de sağlığa yararı olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir