Gündüz Özdemir: Empati Kuran Lider Olmak

Aka Gündüz Özdemir‘in adını benim de katılacağım konferansın afişinde gördüğümde gururlandım ve heyecanlandım. Yıllar önce 

Arçelik Genel Müdürü’yken tanışma fırsatı bulduğum iş dünyasının duayenlerinden Gündüz Bey ile aynı konferansta olmak onur vericiydi.

2007’de şirketiçi bir toplantılarında yapacağımız bir M3 Works ritim atölyesi çalışması öncesinde İnsan Kaynakları yetkilisi hanımefendi bizleri uyardı: “Gündüz Bey oldukça ciddi olabilir; hatta atölyenin ortasında ayrılmak isteyebilir. Lütfen alınmayın.”

Bu uyarı sonrasında gerekli hazırlıklarımızı yapmış ve atölyemize başlamıştık. Uyarı neticesinde bir önyargı oluşmuştu tabi. Ama karşımızda somurtacak hiçbirşeyi beğenmeyecek birini beklerken, Gündüz Bey yaptığımız çalışmaya bizzat katılıyor, 150 kişilik ekiple birlikte takım oluyor ve hataları hep birlikte düzeltmek için elinden geleni yapıyordu. Keyifli kısımlarda da hep birlikte eğleniyorduk.

Etkinlik çıkışında kendisiyle tanışıp döküm bir darbuka hediye ettim. Oldukça memnun olduğunu iletip teşekkür etti. Bizi uyaran yetkili ise “Gündüz Bey’i hiç bu kadar neşeli görmemiştim” dedi.

İşte böyle zamanlarda bu kadar güzel bir işim olduğu için şükrediyorum. Herkesin el pençe divan durduğu kişilerle samimiyet kurabiliyor, onları iş yaşamlarının tam içinde ama iş yaşamlarının çok dışında keyifli bir zaman dilimi sunabilmenin hazzını yaşıyorum.

Bazı firmalarda yaptığımız çalışmalara katılmayan üst düzey yöneticiler oluyor. Hiyerarşinin büyüsüne kapılmış yöneticilerin önümüzdeki yılların iş dünyasında başarılı olamayacaklarını birçok uzman dile getiriyor. Tüm şirketin bir takım olmasını gerektiren bu tarz organizasyonlarda kendini geri çekmek, herkese yukarıdan bakmak yerine empati kurmak ve ekibin, zincirin bir parçası olduğunu göstermek gerekiyor.

Böyle bir lider olduğu için Gündüz Özdemir bu kadar başarılı ve değerli bir yönetici.

Gündüz Özdemir Hakkında

* * *

Bu arada Gündüz Özdemir yoğun programı sebebiyle zirveye katılamadı. Ama zirvede çok değerli iki insanla tanıştım: Hilal Ergenekon ve Veyis Ateş.

Devamını sonraki yazımda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir