Halk Konserleri Müziğin Kalitesini Düşürür Mü?

“Belediyeler konserleri bedava yaptıkça organizatörlerin bilet satması zorlaşıyor,bedavabilet müziğin de katılımcının da kalitesini düşürüyor” diye tweet atmış sevgili Ömer Ekinci.

Güzel bir yazışmamız oldu. Onu da burada paylaşayım da aradan bir blog yazısı da kotarmış olayım Ömer’in affına sığınarak 🙂

Belediye organize etmez. Organizasyonu ihale eder ve ihaleyi kazanan firma organizasyonu yapar. Sanatçısı da, organizatörü de, sesçisi de, güvenlikçisi de yine kazanır. Aslında ücretsiz halk konseri denen şeyin bedelini ödeyen de (vergi vermek suretiyle) halktır.

‎”Halk konseri” denen konserle, örneğin Kuruçeşme Arena’daki konser arasında bariz bir kalite farkı olur zaten. Sesti, ışıktı, sahne şovuydu beklenti çok yüksektir.

Çünkü birebir para verilmiştir. İkisinin de kitlesi farklıdır. “Tarkan’ın halk konseriyle, Antalya Lara Beach konseri arasındaki fark ____________tır” gibi yüz cevaplı bir Quizy.me sorusu bile çıkar.

Velhasıl kelam, ikisinin hedef kitlesi farklı olduğundan her iki taraf da müziği dinler; sanatçı farklı kitlelere ulaşır; daha geniş kitlelere ulaşabilmek adına sesini, görüntüsünü, gösterisini farklılaştırır, kalite artar derim naçizane.

PS: Herkesin Ramazan ve Zafer Bayramları kutlu olsun. Motorsikletle Ege turuna çıkmaktayım. Bana şans dileyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir