Portatifleşin: USB Diskinizde Tüm Gerekli Programlar Bulunsun!

PortableApps.com diye bir olay çıkmış. USB diskinize kuruyorsunuz ve gerekli tüm programlarınız yanınızda! İçinde OpenOffice.org’dan Firefox’a, virüs programından medya oynatıcısına birçok yazılım mevcut. Üstelik tamamı ücretsiz!
Üç versiyonu bulunan programın biri yaklaşık 1 MB kaplıyor; çok temel programlar var. Bir diğeri 256 MB’lık bir alan istiyor. 512 ve üstü isteyen programda ise tümü var.

Bu fırsatla OpenOffice’i de inceleme olanağı buldum. Sun bu işte gayet başarılı ve bildiğimiz Microsoft Office’e karşı -özellikle bedava olmasıyla- büyük bir rakip olacağa benziyor. BSA’nın yazılım denetimini sıklaştırdığı şu aralar özgürce OpenOffice’e geçilebilir.
Zaten şu an dahi kullandığım internet tarayıcısı Firefox 2.0 da portatifleştirilmiş. Bunun yanında diğer Mozilla güzellikleri mail programı Thunderbird ve organizer Sunbird de portable. Sıkıştırma, virüs, indirme ve Sudoku gibi programlarla birlikte, artık başka yerlere gittiğinizde de istediğiniz gibi çalışabileceğe benziyorsunuz.
Ben 512 MB USB diskime kurdum. Önceden içinde 200 MB’lık bir bilgi vardı. Güncelleme ve kurulumları da yapınca 40 MB kadar bir yer kaldı. Bu yerleri My Music, My Pictures, My Videos gibi Belgelerim klasörleri olarak da kullanmak isteyebileceğinizi düşünürsek GB seviyesinde veri alanı ihtiyacı kaçınılmaz olabiliyor.
Bu arada yalnızca USB değil, size bu alanı sağlayan her türlü Windows mecrasına (iPod, flash kartlar, mp3 player, fotoğraf makinesi…) programları kurabilirsiniz. Elbette en pratiği USB disk.
Melih‘le bunun çok daha gelişmişini hayal ederdik. USB diski taktığımızda tamamen bizim bilgisayarımıza dönüşecek bir sistem düşünürdük. PortableApps bunun çok da uzak olmadığını gösterdi. Google’dan bu veya daha ötesi (internetten login olarak çalışan) bir işletim sistemi bekliyoruz açıkçası 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir