Türkiye’nin En Başarılı Genci Erdem Genç

Milliyet Gazete’sinde 19.12.2015 tarihinde yayınlanan röportaj:

8-saat-calis-8-saat-uyu-8-saat-eglen-6416065

8 saat çalış, 8 saat uyu, 8 saat eğlen

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en başarılı genci seçilen Erdem Genç: “ Önüme hep hedefler koydum. O hedeflere ulaşınca da yeni hedefler… Ama kafamı işten kaldıramayan bir adam olmak istemiyorum. 8 saat çalışıyor, 8 saat uyuyorsanız kalan 8 saat eğlenin”

Bakkal bir babayla ev hanımı bir annenin çocuğu olan Erdem Genç, müzik yapmak istediği halde ailesinin istediği üzerine YTÜ Makine Mühendisliği’nde okudu. Daha üniversite yıllarında yaptığı organizasyonlarla iş dünyasına adımı attı. O yıllarda kurduğu M3 Works şirketiyle geçtiğimiz hafta JCI-JuniorChamber International (Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) Türkiye şubesi tarafından Türkiye’nin en başarılı genci seçildi. “20 Yaşında Patron Olmak”, “Küba Ritmi” ve “Debut” adlarında üç kitap yazan, perküsyon çalan Genç, aynı zamanda amatör fotoğrafçı. Şimdi 32 yaşında. Kafeleri, yayınevi ve organizasyon şirketi var. Genç’le buluşup başarılarının sırrını konuştuk.

Organizasyon şirketi kurma kararını nasıl aldınız?
Konservatuvar okuyup müzik yapmak istiyordum fakat ailem aç kalırsın dedi. Makine mühendisliği okudum. Bu bölümü seçme nedenlerinden biri de okulda rock kulübü olmamasıydı. Ben girersem rock kulübü kurar ve başkanı olurum diye düşündüm. Gerçekten de girdim, rock kulübü kurdum, başkanı oldum. Organizasyonlar yaptım.

Tuttuğunu koparan bir yapınız var.

Evet, bir şeyi istiyorsam, gerçekleşmesi için çok uğraşıyorum. Bu ödül de istediğim bir şeydi.
Üç-dört yıldır başvuruyorum, yeni alabildim.

Babanıza “ bir daha senden para almayacağım” diye rest çekmişsiniz. Bu sizi başarılı olma konusunda motive mi etti?
Evet. Rock kulübü kuruduğum dönem müzikle çok fazla uğraştığımdan babamla kavga ettik. “Bir daha senden para almayacağım” dedim. Hakikaten de almadım. Rock kulübüyle para kazanamayacağımı anlayınca konserler ve organizasyonlar düzenlemeye başladım. 20 yaşındayım ve ayda 2 bin lira para kazanıyordum. Kurumsal işlere başlayınca da M3 Works organizasyon şirketim resmi olarak kuruldu.

Çıkış noktanız neydi? Para kazanmak mı, sevdiğiniz işi yapmak mı?

Makine mühendisliği yapmak istemediğimi stajlarda anladım. Hem kendi işimi yapmak hemde sevdiğim iş olsun istiyordum. Konfüçyüs’ün bir sözü var: “Sevdiğiniz işi yapıyorsanız çalışmıyorsunuz demektir”. Yayınevi ve organizasyon işleriyle uğraştığım zaman bana çalışıyormuş gibi gelmiyor.

Yayınevi fikri nasıl doğdu?
İlk kitabımı bastırmak için çok uğraştım. Sonra ikinci baskıyı kendim yapmaya karar verdim. 22-23 yaşlarındaydım.

Şirketlere ne tür motivasyon atölyeleri düzenliyorsunuz?
Organizasyon yapan binlerce şirket vardı. Takım çalışması ve atölyeler yurt dışında çok fazlaydı ama bizde yoktu. Yurt dışında bununla ilgili broşürleri toplayıp Türkçeye çevirdim ve ilk olarak ritim atölyeleriyle başladım. Sonra dans ve tiyatro atölyesi geldi. Farklı firmalarla görüştükçe atölye sayısı arttı. Şu an 150 farklı atölye yapıyoruz.

“Küçükken sürekli strateji oyunları oynardım”

Edebiyat, müzik, fotoğraf, oyunlar… Çok farklı ilgi alanlarınız var.
Çocukluktan beri yaptığım bir sürü şey iş hayatımdan çok faydalı oldu. Mesela geçen gün bir ilaç firmasından arayıp “Bize askeri strateji oyunu önerin, bunu çalışmalarımıza uyarlayalım” dediler.
Küçükken sürekli strateji oyunları oynardım. Bunların bir listesini yapıp şirkete uyarladım. Birini kabul ettiler ve çalışanlarla oynadılar. Ben kendi ofisimde de haftada bir çalışanlarımla oyun oynarım.

Genç yaşta başarıyı yakalamış ve iyi eğitim almış biri olarak işe eleman alırken aradığınız özellikler neler?
Üniversitede katıldığı kulüplere bakarım. Sanata ve spora ilgisi var mı? İlla üniversite mezunu olması şart değil, lise mezunu çalışanımızda var. Çok büyük şirketlerle çalışıyoruz. Onlarla iletişim kurabilmesi için kendini iyi yetiştirmiş olması lazım. Yazılım dilinin, konuşma becerisinin iyi olması gerekli. Ve tabi yabancı dil. Genelde yeni mezunları tercih ediyoruz. Ben bu şirketi kurduğum zaman 20 yaşındaydım, çalışanlarımın hepsi benden büyüktü. Sözümü dinlemiyorlardı. Artık büyüdüğüm için 20-22 yaşlarındaki insanlara sözümü dinletebiliyorum.

Genç yaşta bu kadar iş ve başarı üzerinizde bir baskı oluşturuyor mu?

Kendime hep hedefler koydum. O hedeflere ulaşınca da yeni hedefler koydum. O hedefler bazen yön değiştiriyor. Mesela 10 yaşındayken 20 yaşında holdingim olmasını hayal ediyordum. O kadar hızlı değilmiş. Hayat “yavaşla, bir dur” diyor. 20 yaşındayken kendi işimin hayalini kuruyordum. 30 yaşıma geldiğimde Porsche ve villa alma hayalim vardı. Bu arada onlara ulaştım. Sonra yaşama bakış açım da değişti. Binlerce çalışanı olup kafasını işten kaldıramayan bir adam olmak istemiyorum. Geçen yıla kadar her ay bir ülkeyi geziyordum. Dünya turumu yaptım.

“Ödül kazandınız dediklerinde sevinçten havalara uçtum”
Kendinize vakit ayırdığınızı söyleyebiliriz o halde…
Evet. Benim 10 katım çalışıp 10 katım para kazanan arkadaşım var. Ama sürekli yorgun, bitkin, stres içinde. Ben böyle bir hayat istemiyorum. 10 katı az kazanıyorumdur ama keyifli bir işim var.

Gelecekte yapmak istediğiniz bir sosyal sorumluluk projesi var mı?
Onu bulduğum an yapıyorum zaten. Sosyal sorumluluğu ön plana aldığım için bu ödülü aldım. Tekerlekli sandalye atölyemiz var. Takım çalışması isteyen şirketlere aynı zamanda sosyal sorumluluk da ister misiniz diye soruyorum.Şirketler aracılığıyla tekerlekli sandalye bağışlıyoruz. Omurilik Felçlileri Derneği’yle çalışıyoruz. Üç-dört yıldır tekerlekli sandalye için sırada bekleyenler var. Onları bitirdik nerdeyse. Akbank’ın 1.400 çalışanıyla 140 bisiklet yaptık. Bu bisikletleri Darüşşafaka ’ya bağışladık.

Bütün bunların sonucunda da ödül aldınız.
Beni arayıp ödül kazandınız dediklerinde sevinçten havalara uçtum. Dört yıldır başvuruyordum ama hep “Sıfır sermayeden milyon dolarlık şirket” diye başvuruyordum. Bu sene sosyal sorumluluğu ön plana çıkardım. 254 tekerlekli sandalye, 460 bisiklet, 1000 küsur oyuncak bizim aracılığımızla bağışlandı diye başvurdum. Demek ki gerekiyormuş. Bu bana ders oldu: Girişimcilik yapıyorsan, kendine faydan var ama topluma faydan olsun.

Genç işleri nedeniyle bitirme sunumuna yetişemeyince okula kendi boy resmini yollayıp canlı bağlantıyla sunum yapmış. Arkadaşları toplu fotoğraf çekimine boy resmini de alıp selfie çekmişler.

“Babamın bakkalını ve tüm binayı satın aldım”

Babanızın bakkalı varmış. Orada çalıştınız mı?
Elemanı yoktu, kimseye de güvenmiyordu. Güvense de parası yoktu. İlkokul ikinci sınıftaydım. Babam bana bırakıp gidiyordu bazen. O zaman bakkalda satılan malları kendiniz gidip alıyordunuz. Boynumda büyük torbaları otobüslerle bakkala taşırdım. Birileri elimden alıp kaçabilirdi. Bu sorumluluk benim için bir eğitim oldu sanırım. Şimdi benim kafelerim de var. Ayağımıza geliyor her şey. Bakkalda çalışmak keyifliydi.

O bakkal duruyor mu hala?
Kapandı. Bu binanın altı. Daha doğrusu bakkalı ve tüm binayı satın aldım. Bakkalı da depo olarak kullanıyorum. Şimdi bile gittiğimde rahatlıyorum orda. Burası bizim bakkaldı diyorum.

fft16_mf6416069

Erdem Genç babasının bakkalını şu an depo olarak kullanıyor.

Genç’ten gençlere tavsiyeler;

  • Mutlaka sevdiğiniz bir iş bulun. Yeni kurduğunuz şirkette gecen gündüze çalışırken yardımı olacaktır.
  • Çevrenizdeki herkes bu işin olmayacağını anlatacaktır. Siz inanıyorsanız onları dinlemeyin. Ama riskleri de dikkate alın.
  • Zaferleri tek başına üstlenmek güzeldir. Ama başarısızlıkta omuz omuza vereceğiniz ortak daha önemlidir. Sizin aynınız değil, sizi tamamlayacak bir ortak bulun.
  • “Şöyle destek olurum, böyle desteklerim” diyenlere bel bağlamayın. Kendinize güvenin. Onlar ekstra destek verirse ne ala!
  • 8 saat çalışıyor, 8 saat uyuyorsanız kalan 8 saatte eğlenin

Düşlerin sınırı yoktur.

fft16_mf6416064

Genç işleri nedeniyle bitirme sunumuna yetişemeyince okula kendi boy resmini yollayıp canlı bağlantıyla sunum yapmış. Arkadaşları toplu fotoğraf çekimine boy resmini de alıp selfie çekmişler.

erdemgenc-milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir